Published Sunday 20 January 2013

New Zealand's team of elite junior athletes competing at the Australian Youth Olympic Festival in Sydney won 37 medals on Saturday - seven gold, 12 silver and 18 bronze.

24 of the medals came from the track, with Zoe Hobbs (15, Stratford) taking out the women's 100m final in 12.42 seconds. Hobbs also won two silvers in the team's 4x100m relay and the 1000m sprint medley.

Fellow runner Bailey Stewart (16, Auckland) won gold in the men's 400m final and picked up his second gold of the day in the 1000m men's sprint medley with team mates Austen Heuvel (16, Auckland), Joshua Ledger (15, Upper Hutt) and Jacob Matson (15, Timaru). The team's performance also saw them break a AYOF competition record.

Chef de Mission Chris Arthur said she was exceptionally proud to be leading the New Zealand team who are going from strength to strength.

"The excitement of early medals on the track clearly helped to inspire the rest of the team to go out and compete with confidence.

"It was also fantastic to see medals coming in from basketball, weightlifting, trampoline, canoe/kayaking, rowing and shooting."

In rowing, the team picked up five medals on their first day of competition, including two golds.

The first was for Lucy Jonas and Jackie Kiddle (18, Wellington) in the women's lightweight double sculls and the second for Andrew Potter (18, Napier) and Thomas Jenkins (18, Napier) in the men's pair.

Meanwhile Alexa Kennedy (13, Auckland) and Lizzie Stevenson (13, Kaiapoi) picked up a gold in the women's synchronised trampoline.

FULL MEDAL TABLE FROM SATURDAY

Athletics:
Zoe Hobbs (15, Stratford) women's 100m, gold.
Jacob Matson (15, Timaru), men's 200m, silver.
Bailey Stewart (16, Auckland) men's 400m, gold.
Michael Dawson (15, Auckland), men's 800m, bronze.
Tarryn Davey (16, Te Aroha), women's 800m, silver.
Lucy Jacobs (15, Auckland) women's 800m, bronze.
Arianna Lord (15, Cambridge) women's 1500m, silver, 3000m, bronze.
Audrey Gregan (16, Auckland) women's 3000m, silver.
Jacob Priddey (16, Hamilton), men's 3000m, bronze.
Jonathon Lord (16, Timaru), men's 5000m race walk, bronze.
Amy Robinson (16, Tauranga), Abby Goldie (16, Tauranga), Talia Horgan (16, Cambridge), Zoe Hobbs (15, Stratford), women's 4x100m relay, silver.
Austen Heuvel (16, Auckland), Brett Farrell (15, Karaka), Joshua Ledger (15, Upper Hutt), Jacob Matson (15, Timaru), men's 4x100m relay, bronze.
Austen Heuvel (16, Auckland), Joshua Ledger (15, Upper Hutt), Jacob Matson (15, Timaru), Bailey Stewart (16, Auckland), men's 1000m sprint medley, gold. Broke AYOF competition record.
Abby Goldie (16, Tauranga), Megan Kikuchi (15, Auckland), Zoe Hobbs (15, Stratford), Talia Horgan (16, Cambridge), women's 1000m sprint medley, silver.
Matt Bloxham (16, Auckland) men's hammer, silver, shot put, silver.
Lauren Bruce (15, Timaru), women's hammer, bronze.
Mauga Feagaiga-Fagasa (15, Auckland), women's shot put, bronze.
Samiuela Ulufonua (17, Auckland), men's shot put, bronze, men's discuss, bronze.
Laura Overton (16, Winton) women's javelin, bronze.
Erica Winton (16, Christchurch), women's triple jump, bronze.
Jordan Rackham (16, Invercargill), steeplechase 2000m, silver.

Basketball:
Pene Bishop-Paenga (16, Runcorn), Tessa Boagni (16, Christchurch), Ella Fotu (16, Auckland), Pareraukura Kara (16, Hamilton), women's 3x3 basketball, bronze.

Canoe/kayak:
Jess Bailey (17, Wanaka) K-1 slalom, silver.

Rowing:
Andrew Potter (18, Napier) and Thomas Jenkins (18, Napier), men's pair, gold.
Louis van Velthooven (19, Auckland) and Jefferson Haldane (19, Auckland), men's pair, silver.

Kirstyn Hay (18, Christchurch) and Holly Greenslade (17, Waikari) women's pair, bronze.
Lucy Jonas and Jackie Kiddle (18, Wellington), women's lightweight double sculls, gold.
Rowan Jackman (19, Cust) and Daniel Bridgwater (17, Tauranga) men's lightweight double sculls, silver.

Shooting:
Mason Reid (16, Whangerei), men's trap, bronze.
Jack Cavanagh (16, Palmerston North) men's 50m prone, bronze.

Trampoline:
Alexa Kennedy (13, Auckland) women's individual trampoline, bronze.
Dylan Schmidt (16, Waihi), men's individual trampoline, silver.
Alexa Kennedy (13, Auckland) and Lizzie Stevenson (13, Kaiapoi), women's synchronised trampoline, gold.

Weightlifting:
Sam Prendergast (18, Christchurch) 105kg weightlifting, bronze.